piątek, 17 października 2014

23. Kurier francuski

Co (na chwilę obecną) jest dla mnie najgorsze we Francji?
Kurierzy!
Tak, problemów pocztowych ciąg dalszy.
Pytacie - co może być trudnego w dostarczeniu paczki kiedy posiadasz adres adresata, jego telefon i nawet kod do bramy? Otóż praca kuriera wcale nie jest usłana różami, kurier musi się zmagać ze wszystkimi żywiołami, walczy ze smokami i wiatrakami, obrońca uciśnionych i co tam jeszcze możecie sobie wyobrazić.

A jak to wygląda w praktyce?

Kupujesz jakiś produkt online, dajmy na to ładowarkę do laptopa. Komputer bez baterii nie pociągnie długo dlatego zależy Ci na szybkim dostarczeniu produktu. Wybierasz tą droższą opcję z dostawą do domu w dwa dni. Dostajesz wspaniałego maila gdzie możesz śledzić Twoją przesyłkę. Widzisz dzień i godzinę. Oczywiście nie sobota i oczywiście musisz się zwolnić z pracy. Siedzisz w domu, czekasz i... Nic! Wieczorem dostajesz maila, że nie było Cię w domu (!) i nie mogli dostarczyć paczki. Drugie podejście jutro. Tym razem Twoja dziewczyna/chłopak bierze wolne. I znów firma uparcie twierdzi, że kurier nikogo w domu nie zastał. Dzwonisz do nich i co? Kurier miał problem z bramą. Co z tego, że miał i kod i Twój numer telefonu. Nie dał sobie rady. Tym razem mówisz, że może w takim razie do firmy mogą dostarczyć tę paczkę (to już tydzień bez komputera). Uprzejma pani mówi, że tak oczywiście i prosi o adres. Paczka ma przyjść następnego dnia.
Jak już wszyscy mogą się domyślić paczki nadal nie ma. Dzwonisz wściekły kolejny raz. Przemiła pani doradza Ci iść do oddziału firmy (jakieś krańce Paryża) i samemu sobie odebrać paczkę! Jesteś zdesperowany więc się zgadzasz, przy okazji przygotowujesz się do urządzenia awantury i złożenia reklamacji.
Jesteś w pracy. Godzina 12. Przerwa na obiad. Już chcesz wychodzić odebrać paczkę kiedy Twój znajomy przychodzi do Ciebie z Twoją długo wyczekiwaną paczką w ręku. Kurier przyszedł i przekazał paczkę pierwszej napotkanej osobie w firmie, która potwierdziła, że Cię zna. Masz szczęście, że rzeczywiście był to Twój kolega. I tak po ponad tygodniu dostarczono Ci upragnioną paczkę! Dzięki Ci Panie!
Myślicie, że to tylko przypadek? Wystarczy obejrzeć opinie na google i od razu orientujesz się, że nie jesteś wyjątkiem. Nic by się nie stało gdyby tak pracowała tylko jedna firma. Niestety w Paryżu (nie wiem jak inne rejony francuskie) WSZYSTKIE firmy pracują dokładnie tak samo.
Jeszcze jeden przykład sprzed paru dni.

Kocie żarcie się kończyło i zamówiliśmy kolejną pakę przez internet (o wiele bardziej się opłaca niż ten syf z supermarketów). Przyszedł mail, że kurier przyjdzie w poniedziałek. Nie przyszedł. Wieczorem mail, że przyjdzie we wtorek. Oczywiście we wtorek również nikogo nie było.
Czwartek. Dzwonimy do firmy kurierskiej. Były opóźnienia paczka nawet nie wyjechała ale dzisiaj NA PEWNO już jedzie. Co prawda nie wiedzą kiedy kurier dostarczy paczkę bo przecież nie mają z nim kontaktu! No tak. To normalne.
Na szczęście dzisiaj już paczka doszła ale koty trochę "pogłodowały". I tak to tutaj działa.
Prawie zawsze nie obejdzie się bez opóźnień/problemów. 
 Kupiliśmy kaloryfery przez internet, było dokładnie to samo. Za każdym razem próbujemy inną firmę ale wszędzie to samo.
Najfajniej było kiedy pojechaliśmy na dwa tygodnie do Polski. Kurier akurat wpadł w tym czasie do nas z przesyłką. Po francusku średnio gadał i na dodatek chciał paczkę zostawić przed drzwiami! Nic nie dało tłumaczenie, że wrócimy dopiero po paru dniach. Dobrze, że nie miał kodu do bramy bo by wlazł i zostawiłby tą paczkę. Na szczęście sąsiedzi nie wpuścili gościa do budynku bo podobno straszliwie szarpał za drzwi...

A dlaczego tak to wygląda? Pewnie jednym z czynników jest to, że firmy kurierskie zatrudniają tylko emigrantów, którzy ledwo co znają francuski, a do tego robią co im się żywnie podoba. Wiadomo, że tak jest taniej do tego wszystkie firmy działają tak samo, więc nie ma konkurencji, która by podwyższała standardy, to po co coś co "działa" zmieniać.

Vive la france!

1 komentarz:

  1. nie widzę adresu mailowego na Twoim blogu, proszę Cię o kontakt w związku z tym projektem :)

    http://francuskiwsieci.blogspot.com/p/blogowa-mapa-francji.html

    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń